Marek Drużdżel

Marek Drużdżel

Jest profesorem Universytetu Pittsburgh’skiego pracującym w School of Information Sciences oraz Intelligent Systems Program i dyrektorem Laboratorium Systemów Decyzyjnych. Na Politechnice Białostockiej zatrudniony jest jako profesor wizytujący na Wydziale Informatyki. Prof. Drużdżel ukończył studia na Wydziale Informatyki (1985) oraz na Wydziale Elektrotechniki (1987) Politechniki w Delft (Technische Universiteit Delft), w Niderlandach, oba z wyróżnieniem.

W 1992 obronił pracę doktorską na temat „Probabilistic Reasoning in Decision Support Systems: From Computation to Common Sense” w Carnegie Mellon University, w Pittsburgh’u, Pensylwanii, USA. Prof. Druzdzel jest laureatem grantu CAREER z National Science Foundation (1996-2000), nagrody Wybitnego Mentora (1997) i nagrody Kanclerza Universytetu Pittsburgh’skiego za wybitne osiągnięcia w dydaktyce (2007). Jest również członkiem nadzwyczajnym Kolegium Wybitnych Naukowców Fundacji Kościuszkowskiej (Kościuszko Foundation’s Collegium of Eminent Scientists) i laureatem Stypendium Fulbrighta 2009-2010 oraz 2016-2017.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na metodach probabilistycznych w systemach wspomagania decyzji. Jego laboratorium jest znane z oprogramowania GeNIe, służącego do modelowania decyzji i dostępnego obecnie do zastosowań w dydaktyce i badaniach naukowych pod adresem http://www.bayesfusion.com/. Więcej szczegółów na temat dydaktyki, zainteresowań naukowych oraz publikacji prof. Drużdżela można znaleźć na jego stonie WWW, http://www.pitt.edu/~druzdzel.